Rovnováha je rozdiel

Obezita predstavuje jedno z najväčších zdravotných rizík našej doby. Existujú dostatočné dôkazy o tom, že obezita zvyšuje náchylnosť k celej rade zdravotných problémov, vrátane koronárnych a obehových ochorení, istých druhov rakoviny a cukrovky. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie sa výskyt obezity v mnohých európskych krajinách od 80. rokov 20. storočia strojnásobil a v industrializovaných krajinách a rozvíjajúcich sa ekonomikách neustále stúpa.

V reakcii na to, mnohé krajiny a zdravotnícke organizácie podrobili toto ochorenie dôkladnému výskumu, z ktorého vyplýva, že obezita má množstvo príčin, a tak vedci o obezite hovoria ako o "multifaktoriálnom jave". Panuje rozšírené presvedčenie, že nadváha je nie len priamym dôsledkom požívania istých potravín, ale ďalšími faktormi, ktoré majú na obezitu vplyv, sú chronický stres v práci, častá spánková deprivácia, psychické problémy a moderný sedavý spôsob života.

Správnym kľúčom, ako sa vysporiadať s epidémiou obezity v Európe, je propagácia aktívnejšieho spôsobu života. Ten samozrejme zabezpečí pravidelné cvičenie, ale výraznú zmenu môžu priniesť aj drobné zmeny životného štýlu - používať schody namiesto výťahu, na nákupy chodiť pešo a nejazdiť autom, chodiť na prechádzky počas obedňajšej prestávky alebo sa ísť pohrať s deťmi von. Okrem aktívneho životného štýlu by mal byť kladený dôraz tiež na vyváženú stravu, pri ktorej si človek môže v rozumnej miere dopriať všetkého - aj slaných pochúťok ako sú zemiakové lupienky.